МАЗ 543: білоруський автомобіль великого тоннажу для важких робіт

МАЗ 543

МАЗ 543 — легендарний автомобіль-вантажівка, який завоював серця не одного водія. Його назвою користуються з раніше в СРСР і досі. Протягом багатьох десятиліть виробництво цього автомобіля було великим досягненням заводу МЗКТ. Згодом велика кількість різних модифікацій потрапили в автопарк різних країн, включаючи Росію.

МАЗ 543 має велику вантажопідйомність і може перевозити великі вантажі на великі відстані. База автомобіля є досить великою, що дозволяє розмістити велику кількість різних його модифікацій. У нього встановлено гідромеханічну коробку передач, яка робить їзду більш комфортною і легкою. Також МАЗ 543 має великий бак для води, що дозволяє проводити різні випробування.

Установка різних модифікацій на МАЗ 543 дозволяє отримати машину з різним об’ємом бака і води, що впливає на дальність подорожі та частоту заправок.

На заводі МЗКТ було вироблено тисячі штук цього автомобіля, що свідчить про його популярність і широке використання. МАЗ 543 було використано в багатьох різних галузях, зокрема в авіації, ракетному озброєнні та вантажних перевезеннях.

Історична довідка

Технічні характеристики

Автомобіль МАЗ-543 був розроблений на базі гідромеханічної передачі, яка була популярна в СРСР. Його водили вантажопідйомність була більш ніж 30 тисяч тон зобов’язують призначення автомобіля. На базі цього автомобіля було створено багато різних модифікацій, які використовувалися в російській армії того часу.

МАЗ-543 мав довжину 7 метрів, ширина була менше 3 метрів, а висота до кабіни становила близько 3,5 метра. Його радіус повороту становив 8 метрів, що дозволяло автомобілю зручно маневрувати на дорогах. Автомобіль був оснащений мощним двигуном, який працював на бензині і мав об’єм 38,8 літра.

Маз 543 був оснащений 6-ступінчастою коробкою передач і ТО-54 розташованими в багажному відділенні автомобіля. Весь автомобіль був встановлений на шасі з довжиною 6,244 метра. Його бак вміщував 200 літрів палива, що забезпечувало автомобілю досить великі запаси енергії для довгих поїздок.

Нижче наведені деякі технічні характеристики автомобіля МАЗ 543:

 • Вантажопідйомність: більш ніж 30 тон;
 • Довжина: 7 метрів;
 • Ширина: менше 3 метрів;
 • Висота: близько 3,5 метра;
 • Двигун: об’єм 38,8 літра;
 • Коробка передач: 6 ступенів;
 • Бак: 200 літрів;
 • Радіус повороту: 8 метрів.

Ці характеристики дозволяли МАЗ 543 ефективно виконувати завдання в армії та в різних галузях промисловості.

Кабіна

Кабіна МАЗ 543 була розроблена на початку 1960-х років в Білоруському автомобільному заводі (МАЗ) в Мінську. Виробництво кабіни розпочалось у 1964 році після успішного запуску автомобільної лінійки МАЗ 543. Завдяки її введенню виробничі потужності цього заводу значно збільшились, а темпи виробництва автомобілів стали набагато вищими.

Кабіна МАЗ 543 була встановлена на всі серійні модифікації автомобілів цієї лінійки, а також на різні спеціальні варіанти. Кожна модифікація кабіни мала велику кількість видозмін у залежності від її призначення. Установка кабіни передавалась покроково, зменшуючи робочий об’єм та потім знову збільшуючи його. Таким чином, кабіна МАЗ 543 була частково наслідком ракетного озброєння СРСР того часу.

Особливістю кабіни МАЗ 543 було розташування різних елементів управління та контролю. На приладовій панелі водія були розміщені різні вимикачі, ручки регулювання і звукові сигнали. Кабіна МАЗ 543 також мала два передачі, що дозволяло перемикатися між наявними режимами руху.

Кабіна МАЗ 543 була спеціально розроблена для роботи в екстремальних умовах. Її конструкція забезпечувала водонепроникність і міцність, а також добру вентиляцію та комфортне розташування водія.

Незважаючи на те, що важкі кабіни МАЗ 543 мали більшу довжину і об’єм, ніж деякі інші моделі, вантажопідйомність автомобілів залишалась на незмінному рівні. Крім того, завдяки використанню пластикових матеріалів, вага кабіни була значно меншою, ніж у своїх російських аналогів.

Модифікація Вантажопідйомність (тонни) Довжина (метри) Заводська назва
МАЗ 543А 4 7,25 МАЗ-543А (СССР)
МАЗ 543М 6 8,5 МАЗ-543М (СССР)
МАЗ 543Н 8 9,5 МАЗ-543Н (СССР)
МАЗ 543П 10 10,7 МАЗ-543П (СССР)

Завдяки великій випробувальній програмі та тисячам випробувань, МАЗ 543 здобув широку популярність в Росії та інших країнах СРСР.

У 1990-х роках МАЗ 543 було замінено більш сучасним моделлю МАЗ-МЗКТ, однак модифікації МАЗ 543 продовжили випускатись до 2000-х років у різних варіантах і з різною вантажопідйомністю.

Військовий МАЗ

МАЗ 543 були військовими машинами, якщо говорити про їхню застарілість зараз. Виробництво цих машин було раніше, коли СРСР існувало. Вони мали різні модифікації, але весь колірний сформований на базі 543 мав гідромеханічну коробку передач. Його було менше, ніж та, що встановлена на 543 словенську модифікацію. Довжину цього нового автомобіля було менше, ніж у старішого МАЗа. Темп випробувань був більш нижче, ніж в попередніх машин.

МАЗ 543 було важким АРТ автомобілем, який було можна бачити на базі попередньої модифікації 533. Завод також випускав різні модифікації та моделював серійний варіант, який є більш уніфікованим на відміну від предтавлених прототипів.

МАЗ 543 був також вантажним автомобілем, який було можна використовувати в ракетному озброєнні. Він був ваговим технічним засобом з різними установками для запуску різних типів ракет.

Зазвичай МАЗи використовують у разгрузочних роботах, контейнерах для перевезення різних вантажів, військових категоріях або під контейнер установки ГРАД. Вантажопідйомність встановки МАЗ 543 володіла можливістю установки 6-ти снарядів різних калібрів та ракетного комплексу “Ураган”. Різні модифікації МАЗ 543 мали різну вантажопідйомність, яка досягала понад 20 тисяч тонн.

МАЗ 543 мав також систему постачання з баком, який мав об’єм аж до 90 літрів води. Для установки з контейнером МАЗ 543 мали ряд втилитки, які дозволяли переносити обладнання з потрібними розмірами та вагою.

Основні модифікації

Основні модифікації

Машини МАЗ-543 служили основною транспортною основою у ракетної техніки. Завдяки своїм відмінним технічним характеристикам, модифікації цього автомобіля можна було використовувати у різних країнах у залежності від вимог озброєння.

Весь ряд з більш ніж 25 модифікацій отримав назву МАЗ-543, при цьому кожна модифікація відрізнялася від попередньої довжиною кузова, вантaжопідйомність і об’ємом паливного баку. Найпотужнішою модифікацією була МАЗ-54311, яка мала вантажопідйомність до 16 тисяч тон. Вона була призначена для перевезення важких рейсів на базі ракетного комлеку, а також для поїздок до ракетних вогневих позицій.

Установка ракетного шатла МАЗ-543 на став запуском разом із ракетною системою став унікальним двигуном, це були перші що одночасно могли використовувати і гусеничний, і колісний хід, десяти ступенева гідромеханічна коробка передач і дизельний двигун В-55 з потужністю 525 кінських сил.

Модифікації МАЗ-543 також були застосовані у різних випробуваннях. У 1970-х роках були проведені дослідження на базі цього автомобіля з різних випробувань, удосконалень та дослідження з темпу і економічності потягу у штучних умовах. Зокрема, були висота 45 градусів у висотому режимі.

МАЗ 543 А

МАЗ 543 А є однією з модифікацій військового базового автомобіля МАЗ-543, розробленого на Мінскому автомобільному заводі (МАЗ) в 1962 році. Ця модель отримала ряд покращень і змін, які дозволили їй ефективно виконувати завдання в ракетному озброєнні.

МАЗ 543 А був оснащений гідромеханічною коробкою передач з 5-ма швидкостями вперед та 1 задньою. Він мав велику вантажопідйомність, яка складала близько 20 тисяч кілограмів, тому на ньому можна було перевозити різні важкі вантажі.

На МАЗ 543 А також була установка для запуску ракетного комплексу з пусковою установкою, що забезпечувала управління процесом запуску та політ ракети. Довжина автомобіля становила більше 9 метрів, а бак на ньому мав об’єм понад 300 літрів. Завдяки цьому МАЗ 543 А міг працювати тривалий час без підвантажування.

У МАЗ 543 А було менше змін у порівнянні з попередніми модифікаціями, проте деякі деталі і системи були покращені. Він був випробуваний в різних умовах на морі, в горах, у пустелі і в холодних районах з температурою нижче -40 градусів Цельсія. МАЗ 543 А успішно пройшов всі випробування і був прийнятий на озброєння.

МАЗ 543 А був вироблений великою кількістю в Мінському автомобільному заводі, який розташований в БССР. Ці автомобілі були поставлені на озброєння різних країн, включаючи СРСР. Вони досі зберігаються в армійських військових й автомобільних музеях.

МАЗ 543 А є одним із найвдаліших варіантів базового автомобіля МАЗ-543, який мав великі можливості і відповідав вимогам тогочасного озброєння. Цей автомобіль став популярним як в Росії, так і в інших районах колишнього СРСР.

МАЗ 543 М

МАЗ 543 М є модифікацією вантажного автомобіля МАЗ 543, що був вироблений на Мінскому автомобільному заводі (МАЗ) в колишньому СРСР. Цей автомобіль відрізняється від базової моделі МАЗ 543 рядом змін.

Однією з особливостей МАЗ 543 М є гідромеханічна коробка передач з рівною кількістю передач уперед і реверсом. Така модифікація була використана на МАЗ 543 М у зв’язку з виробництвом цих автомобілів в Росії.

МАЗ 543 М мав меншу вантажопідйомність по порівнянню з деякими модифікаціями МАЗ 543. Установка на цьому автомобілі була призначена для запуску ракетного на озброєнні.

Характеристика Значення
Довжина більш 9 метрів
Тисячі 17,5 тон
Темп нижче, ніж у різних модифікацій МАЗ 543
Води більш 1000 літрів

МАЗ 543 М був випущений на весь заводський об’єм тільки в невеликій кількості прототипних зразків. Ця модифікація не була промисловою і не була серійного виробництва. У наслідок цього, МАЗ 543 М залишився рідкісним автомобілем з високою вартістю.

Дрібносерійні модифікації

Дрібносерійні модифікації

У процесі виробництва автомобіля МАЗ 543 були розроблені різні дрібносерійні модифікації. Залежно від різних потреб та об’єму замовлень, було випущено кілька варіантів цього автомобіля. Також, потім, на базі МАЗ 543 були створені і інші моделі з різними характеристиками.

Одна з дрібносерійних модифікацій МАЗ 543 мала назву МАЗ-5430. Вона відрізнялася тим, що в неї була встановлена кабіна серійного МАЗ-543. Крім того, ця модифікація отримала гідромеханічну коробку передач і більш міцну раму в порівнянні з серійним МАЗ 543.

Ще одна модифікація МАЗ-543 була випущена з назвою МАЗ-5432. У цій модифікації автомобіль отримав довжину 6,93 метра, що на 60 сантиметрів більше, ніж у звичайного МАЗ-543. Переднє підкріплення автомобіля було здійснено нижче і передний бампер був змінений з метою покращення його кута захоплення при різних градусах нахилу. Також МАЗ-5432 була обладнана спеціальною установкою для запуску ракетного озброєння.

Існували також інші дрібносерійні модифікації, які були створені на базі МАЗ 543 і випущені в обмеженій кількості. Такі моделі відрізнялися вантажопідйомністю, кількістю штук під зброєнням, об’ємом бака тощо. Якщо раніше серійний МАЗ 543 мав здатність перевозити до 20 тисяч кілограмів, то в деяких модифікаціях ця вантажопідйомність була менше.

Модифікація Кількість штук під зброєю Об’єм бака
МАЗ-5430 35 400 літрів
МАЗ-5432 25 500 літрів
Інші модифікації Різні Різні

Такі дрібносерійні модифікації МАЗ 543 були випущені на підприємстві МЗКТ в Росії для випробувань та використання в різних цілях. Вони мали різні характеристики і використовувалися в залежності від потреби. Дрібносерійні модифікації МАЗ 543 дозволяли розвивати високу швидкість на дорозі і на воді, що було важливим для їх використання в військовій сфері.

Експлуатація військової техніки

Однією з найвідоміших та найпопулярніших машин, які були озброєнні в раніше, є автомобіль МАЗ-543. Його водили у різних формуваннях ракетного озброєння Радянського Союзу.

Автомобіль МАЗ-543 є вельми надійним і міцним транспортом. Це можна побачити за кількістю передач у його коробці передач – 9 штук, а також за великим об’ємом бака з водою – 9 тисяч літрів.

Довжина цього автомобіля становить 9,9 метра, а його вантажопідйомність – більш ніж 15 тонн. Це дозволяє перевозити навіть великі вантажі і надійно здійснювати їх фіксацію на платформі.

На базі МАЗ-543 було вироблено різні модифікації військової техніки. Одна з них – МАЗ-5433 – була об’єктом випробувань та запусків різних ракет з градусів. Ця машина була унікальною за своєю гідромеханічною установкою і використовувалась для переміщення ракет із заправленою ракетну зброєю.

Завод МЗКТ в Росії було ще одним виробництвом, де було вироблено МАЗ-543 та його модифікації. Нижче ви можете ознайомитися зі списком популярних моделей:

 • МАЗ-5433;
 • МАЗ-5434;
 • МАЗ-5435;
 • МАЗ-5436;
 • МАЗ-5437.

Усі ці модифікації відрізнялися між собою за назвою, характеристиками та можливостями. Вони використовувалися як для відкритих завдань, так і для запобігання надходженню угрози.

Експлуатація військової техніки вимагає високої кваліфікації та пильності водіїв. Це пов’язано з необхідністю вміння володіти машинами серійного та з різними модифікаціями.

Сучасна промисловість

Сучасна промисловість

В сучасній промисловості велику роль відіграє виробництво важкої техніки, такої як автомобілі вантажопідйомністю до кількох тонн. Одним з провідних виробників такої техніки є Мінський автомобільний завод (МАЗ), який спеціалізується на виробництві автомобілів з різною вантажопідйомністю.

Однією з найвідоміших моделей, що випускаються на базі МАЗу, є МАЗ 543. Ця модифікація має ряд особливостей, що роблять її особливою у порівнянні з іншими автомобілями. Наприклад, вона має гідромеханічну коробку передач, що дозволяє змінювати швидкість переміщення у широкому діапазоні. Також, вантаживший пристрій розташований перед кабіною, що дає змогу піднімати й перевозити вантажі більший об’ємом.

Цього автомобіля можна використовувати в різних сферах промисловості, таких як будівництво, лісовозний транспорт, перевезення важких вантажів тощо. Було проведено багато випробувань, в результаті яких було встановлено, що МАЗ 543 має високу надійність та стійкість до впливу різних факторів навколишнього середовища.

МАЗ 543 також має ряд покращень порівняно з попередніми моделями. Він має більш потужний двигун і здатність працювати при високих температурах. У нього також є полегшена система запуску, що дозволяє швидше і надійніше запустити двигун у холодну пору року.

На базі МАЗ 543 було розроблено різні модифікації, які враховують потреби різних галузей промисловості. Наприклад, були створені спеціальні модифікації для перевезення великих вантажів, які мають підвищену вантажопідйомність і більший об’єм перевозки. Також, МАЗ 543 використовується як база для створення автомобілів різних цілей, наприклад, для вогнеметного об’єкту.

Усі автомобілі МАЗ 543, що випускаються на заводі, проходять обов’язкові випробування та оцінку якості. Вони також мають велику кількість різних опцій, які дозволяють вибрати автомобіль з урахуванням конкретних потреб замовника. Довжина МАЗ 543 залежить від модифікації і може становити від кількох метрів до кількох десятків метрів.

МАЗ 543 є представником сучасної промисловості України і добре зарекомендував себе на ринку важкої техніки. Цей автомобіль виготовляється за передовими технологіями та відповідає всім міжнародним стандартам якості. Випуск автомобілів на базі МАЗ 543 дозволяє підтримувати розвиток промисловості в нашій країні та забезпечити робочі місця для тисяч працівників.

НашМото