Танк Т-72: основний бойовий танк, його характеристики та використання

Основний бойовий танк Т-72

Вступ

Вступ

Т-72 – це один з найбільш відомих бронетанкових машин, який був створений у СРСР. Його розробка почалася в середині 1960-х років, а виробництво серійних машин розпочато в 1969 році. Танк Т-72 мав істотний позитивний вплив на світову танкову промисловість та застосовувався в численних військових конфліктах.

Характеристики

Характеристики

  • Габарити: довжина – 9,53 м, ширина – 3,59 м, висота – 2,23 м.
  • Вага: 41 тонна.
  • Екіпаж: 3 особи (командир танка, механік-водій, навідник-стрілець).
  • Запас ходу: до 500 км.

Особливості

Особливості

Т-72 був універсальним танком, що мав численні технічні переваги того часу. Він оснащений міцною бронею, здатною витримувати перший удар протикумулятивних снарядів, а також вогнепальних засобів противника. Танк мав потужний двигун В-46, який розвивав швидкість до 60 км/год на шосе і було можливо пересуватися по воді на річках та озерах завдяки плавучості.

У зв’язку з великими розмірами танку, лобова броня мала велику площу і забезпечувала високу захищеність. Однак, це також створювало проблему при ходових властивостях танку, оскільки він був менш маневрений на місцевості.

Варіації

Варіації

Упродовж багатьох років виробництва танку Т-72 було розроблено багато різних варіацій, які мали різні характеристики та призначення. Наприклад, у вересні 1970 року був презентований прототип Т-72А з новою гарматою КБМ2, збільшеною потужністю двигуна і покращеної ходовою системою.

У серпні 1979 року була прийнята на озброєння армії СРСР модифікація Т-72Б, яка вже мала купол зроблений з композитних матеріалів. Пройшла серійне виробництво близько 20 років і була постачена багатьом країнам.

Висновок

Т-72 був одним із найпоширеніших і найбільш відомих танків у світі. Його розробка та виробництво зайняли багато років, але результат був вражаючим. Танк Т-72 мав великий потенціал для розвитку, особливо в контексті військових конфліктів початку 21 століття.

Історія створення танка Т-72

Історія створення танка Т-72

Варіант Т-72, виготовлений на Харківському машинобудівному заводі, було вперше показано публіці 7 серпня 1969 року на Днях дослідних технічних зразків і зразків дослідної техніки дослідної серпені не було на неофіційному ниві. Для харківського виробництва «неофіційна» назва танка «Чебурашка» або «Гречка». Цього ж дня очолив комплексні випробування танків Т-64А Генеральний конструктор М. І. Кощенко та керівник ходової частини Ю. Г. Паршиков. Також була цьому часу була виготовлено 12 танків-об’єктів 172М.

Перший серійний варіант танку Т-72 був укладений в серпні 1969 року. Уже у вересні цього ж року танки Т-72 почали випускати на серійному рівні. За час виробництва було багато вдосконалень і змін, і у результаті були створені різні модифікації танку Т-72.

Одним з перших у серійному виробництві був танк Т-72У, який мав поліпшену ходову машину та підвищений захист. Також у серійних танках Т-72 було встановлено нову гармату Д-81Т (2-асовий ствол), яка працювала на основі гармати об’єкту 172М.

У рамках виробництва було розроблено багато модифікацій танку Т-72 – це варіанти з плаваючою понтонною установкою (Т-72П), з гідропневматичною підвіскою (Т-72В), а також спеціальні танки Т-72Б (для гірських районів).

Однією з суттєвих особливостей танку Т-72 є можливість встановлення додаткових опорних агрегатів, які дозволяють рухатись танку навіть у випадку відмови ходової частини. Це дозволяє збільшити час руху на місці з 2 до 72 годин. В той же час встановлено систему, яка дозволяє змінювати кут нахилу лобової броні танка в діапазоні від -7 до +20 градусів.

Нова система керування почала випробування в січні 1973 року і було встановлено на нові машини. З 1975 року ця система почала доступна для встановлення на раніше випущені танки.

Танк Т-72 був використаний у багатьох конфліктах і війнах, і завжди проявляв себе як надійна і ефективна бойова машина. Саме тому, він залишається одним з найпоширеніших танків в світі.

НашМото